Patarimai perkantiems kačiuką

SFINKSAI

Pagrindinė ir svarbiausia taisyklė - pirkti kačiuką tik iš registruoto veislyno

Perkant kačiuką iš veislyno yra pasirašoma patikima pirkimo-pardavimo sutartis.

Pardavėjas ir pirkėjas prisiima atsakomybes:

pardavėjas – parduoti sveiką, kilmingą ir veislę atitinkantį kačiuką, o

pirkėjas – tinkamai rūpintis augintiniu.

Pasirašytas dokumentas užtikrina galinčių kilti nesutarimų ar problemų sprendimo būdus. Turint sutartį pagalbos galima kreiptis:

į klubą, kuriam priklauso veisėjas,

į veterinarinę tarnybą, kuri suteikia leidimą verstis šia veikla,

į teismą, jei problema neišsprendžiama gražiuoju.

Taip pat užtikrinamas sąžiningumas ir nesusidaro prielaidų mokesčių vengimui.

Veislynai dalyvauja parodose. Kodėl tai svarbu?

Norint gauti leidimą veisti kates, būtina dalyvauti parodose. Tik katės gavusios atitinkamą įvertinimą, gali būti veisiamos, nes yra laikomos be trūkumų. Kas vertinama parodų metu:

Sveikata. Visos katės prieš parodą yra patikrinamos parodos veterinarų. Tikrinamas jų čipas, ar duomenys sutampa su augintinio pase nurodytais duomenimis. Ar laiku atliekama vakcinacija. Patikrinamos ausys, dantys ir kiti sveikatai įvertinti svarbūs faktoriai. 

Išvaizda. Katės sudėjimas, raumenų ir kaulų struktūra, ausų dydis ir forma, akių forma, snukučio ilgis, kaukolės forma, uodegos ir stuburo sandara, sfinksų atveju – odos būklė (ne kailis). Šis standartas yra griežtai apibrėžtas kiekvieno klubo taisyklėse ir menkiausias nuokrypis yra vertinamas labai griežtai. 

Elgesys. Katė negali būti agresyvi, nenuspėjama, bijoti žmonių ir kitų katinų, kitaip parodos ji nepraeis, nes teisėjas negalės jos apžiūrėti ir įvertinti.

Veislynai priklauso tarptautinėms organizacijoms, vienijančioms kačių augintojus visame Pasaulyje.

Genetika. Gimusiems jaunikliams yra išduodami kilmės dokumentai. Juos išduoda klubas, kuriam priklauso veislynas, kartu su tarptautine federacija. Federacijos turi savo duomenų bazes apie registruotas veislines kates. Prieš išduodant dokumentus, veisėjas turi gauti leidimą sukergti konkrečius tėvus. Prieš išduodant leidimą patikrinama visa šeimos linija, kad nebūtų kraujomaišos ir genetinių sutrikimų kraujo linijoje. Taip Jūs galite būti tikri, kad kačiuko genetika patikrinta ir sumažinate riziką nusipirkti kačiuką su genetiniais trūkumais. 

NELEIDŽIAMAS KAČIŲ IŠNAUDOJIMAS. Leidimas kergti katę yra išduodamas ne dažniau kaip kas 8 mėnesius. Katė taip pat turi pakartotinai dalyvauti parodose, kad būtų užtikrinama, jog kergiant ji yra tam tinkama.  Taip neleidžiama išnaudoti gyvūno tik reprodukciniais tikslais, užtikrinama jo nuolatinė sveikatos ir gerovės priežiūra. 

Veisėjas

Vienas iš svarbiausių faktorių perkant kačiuką, pasirinkti tokį veisėją, kuris yra patikimas ir geranoriškas. Jums kils daug klausimų pradėjus auginti kačiuką, ypač jei nesate susipažinęs su šia veisle, todėl labai svarbu bus gauti patarimus. Su veisėju Jums turi būti malonu bendrauti, drąsu visko klausti, nes ši draugystė gali tęstis ne vienerius metus ir tai galimai bus pagrindinis pagalbos šaltinis ištikus nenumatytai situacijai ar susidūrus su iš

Kodėl veisėjai neįsileidžia lankytojų į veislyną?

Kodėl norint nusipirkti kačiuką neleidžiama susipažinti su visais turimais augintiniais, jų pačiupinėti ar su jais pabendrauti gyvai? Gal veisėjas kažką slepia? Gal kačiukai laikomi netinkamomis sąlygomis yra ligoti ar pan? TIKRAI NE! YRA PRIEŠINGAI. Jie saugo savo kates, ypač mažiausias nuo ligų. Kiekvienas atėjęs asmuo su savimi atsineša virusus, bakterijas ir parazitus. Tik įsivaizduokite, kas nutiktų jei užkrėstumėte nors vieną katę, kad ir iš kiemo atneštais kirminais nuo batų? Jais užsikrėstų ir kiti veislyno kačiukai ir katės. O jei Jūs platinate rimtesnę ligą, tarkim kačių korona virusą? Taip sukeltumėte riziką visoms veislyno katėms. Sergančių kačiukų negalima atiduoti naujiems šeimininkams, o kačių kergti. Todėl veisėjai nerizikuoja.  Jie saugo savo kates. Be to, turi dokumentus, patvirtinančius jų kačių sveikatą ir veterinarinės tarnybos leidimą veisti kates, kuris išduodamas tik patikrinus ar veisimui yra tinkamos, gyvūnams draugiškos sąlygos. Todėl veisėjas niekam nieko nebeturi įrodinėti, Jūs tiesiog turite juo pasitikėti. 

Kodėl parduodami kastruoti – sterilizuoti kačiukai? Visi savo darbą vertinantys ir gyvūnus mylintys veisėjai kates parduoda su sutartimi, kurioje yra punktas, kad namams įsigyta katė bus sterilizuota, kačiukas kastruotas. Taip gyvūnai yra apsaugomi nuo daugintojų ir išnaudojimo reprodukcijai. 

Kainos skirtumas pas veisėją ir daugintoją. Kodėl kačiukas tiek kainuoja?

Pirmas faktorius nulemiantis kainą yra pirkimo tikslas. Namams perkamas kastruotas-strerilizuotas kačiukas kainuos dvigubai pigiau, nei veisimui ar parodoms parduodamas sfinksas. Bet kačiukas namams iš veislyno vis tiek kainuos 4-5 kartus brangiau nei pas daugintoją parduodamas tolimesniam dauginimui…

Visas procesas, bent jau pirmosios vados užtrunka apie pusantrų metų, vėlesnių vadų iki metų, kol kačiukai yra parduodami klientui.

Pirmiausia užsienyje yra perkama kilminga, jauna katė, turinti subręsti, kad galėtų būti kergiama. Su atgabenimu į Lietuvą veisėjui tai kainuoja apie 2-4 tūkstančius eurų. Katinas kainuoja tiek pat. (Daugintojų kainos yra bene 10 kartų mažesnės…)

Tuomet yra stojama į klubą (su kasmetiniu mokesčiu), tvarkomi dokumentai, katė registruojama Lietuvoje – keli šimtai eurų. (Daugintojai tokių išlaidų nepatiria visai)

Prieš ruošiantis kergimui atliekami genetiniai ir kraujo tyrimai, kuriuos atlieka tik klinikos esančios didžiuosiuose Lietuvos miestuose arba užsienyje – keli šimtai eurų. (Daugintojai tokių išlaidų nepatiria visai)

Leidimui kergti būtina sėkmingai praeiti bent kelias parodas, kurios kaip taisyklė vyksta tik didžiuosiuose miestuose arba užsienyje ir ne po vieną dieną. Viešbutis, kelionė ir visas bagažas (boksai, wc ir maistas, higienos priemonės, kelionės krepšiai, rūbeliai ir t.t.) kainuoja ne tik pinigus, bet ir laiką, kurį aukoja visa veisėjo šeima, nes vienam su visu bagažu pasiekti parodos vietą labai sudėtinga. Kiekvieną kartą išleidžiama mažiausiai po kelis šimtus eurų. (Daugintojai šių išlaidų nepatiria)

Gavus leidimą ir visų tyrimų rezultatus bei įsitikinus, kad kergimas galimas – laukiama morčiaus, kartais ir po pusmetį… Kol katinai morčiuoja, jie dažniausiai žymi teritoriją. Dažnai po pirmojo katino įsigijimo tenka namuose ir remontą atlikti, nes katino šlapimo kvapo taip lengvai nepanaikinsi… Negana to, kergimas ne visad būna sėkmingas. (Daugintojų šiuo atveju yra net ir tokių, kurie savo katinus laiko narvuose nežmoniškomis sąlygomis kol jie susikergia ir nesuka galvos dėl pažymėtų teritorijų. Veisėjai taip traumuoti savo katino nedrįstu, nes jie taptų psichiškai ir emociškai nestabilūs, kas reiškia, jog sekantį kartą parodos jie sėkmingai nepraeitų ir negautų leidimo veisti)

Katė pastoja – lieka mažiausiai 6 mėnesiai iki kačiuko kelionės į naujus namus.

Nėštumo laikotarpiu (maždaug 8 svaitės) ruošiamas kraitelis gimdymui ir kačiukų auginimui. Perkami boksai, palutės, šildomi kilimėliai, maisto indeliai, rūbeliai, žaislai, wc dėžutės ir kita), katė vežama echoskopuoti, nuolat prižiūrima jos sveikata – mažiausiai keli šimtai eurų. (Daugintojas gali tiesiog laikyti katę uždaręs narve kol ji pagimdys ir nesirūpinti jos gerove. Veterinarijos tarnyba apie veisėjų veiklą žino ir gali ją bet kada tikrinti, o štai daugintojų atsekti neįmanoma, kol negaunamas skundas iš pilietiškų asmenų)

Kačiukų gimimas. Paskutinėmis neštumo dienomis katę reikia stebėti, kad prasidėjus gimdymui žmogus būtų šalia. Dažniausiai katės gimdo naktį ir gali tam pasirinkti netikėčiausias vietas… Jei veisėjui rūpi gimstančių katinėlių gyvybė, jis visą naktį turi būti šalia ir katei padėti, nuo tinkamos vietos paruošimo ir katės nunešimo ten iki virkštelės kirpimo, kačiukų gaivinimo, jei nekvėpuoja ir mokinimo iškart gulti prie mamos – maisto šaltinio. Po bemiegės nakties seka mažiausia dvi savaitės “atostogų” įprastame darbe, jei tokį veisėjas turi. (Kadangi daugintojai neinvestuoja savo laiko ir pinigų, kad mažyliai išvystų pasaulio šviesą, tai pas juos galima natūrali atranka, todėl silpnesni kačiukai miršta iškart)

Pirmosios dvi savaitės su naujagimiais. Reikia labai atidžiai sekti jų svori ir mitybą, jei pastebima, kad kačiukams neauga svoris, juos kaip ir kūdikius reikia dėti mamai prie krūtinės, mokinti žysti, o jei tai nepavyksta – primaitinti mišinėliu kas 2 val. dieną/naktį. Kadangi sfinksai yra beplaukės katės – būtina aukštesnė nei 20 laipsnių temperatūra kambaryje, kuriame jie auga. Čia elektros ir šildymo kaštai, mišinėliai ir buteliukai net neskaičiuotinos išlaidos, palyginus su darbu 24/7 mažiausiai 2 savaites nepailstant. (Daugintojai vėlgi šiuos klausimus palieka spręsti gamtai – silpnesni tiesiog neišgyvena, nes niekas nevargs dieną-naktį 2 savaites už kelis šimtus eurų)

Kačiukų priežiūra iki jiems sueina 4 mėnesiai, nes tik tada juos galima paimti nuo mamos. Kokybiškas maistas katei ir jos vadai, pieno mišiniai, kraikas – keli šimtai. Dokumentai ir jų parengimas ne tik katei, bet ir kačiukams – keli šimtai eurų.  Veterinarinės patikros katei ir kačiukams: tyrimai, kačiukų kastravimas (sterilizavimas), skiepai, čipai, nukirminimas – keli šimtai eurų. Ir laikas skiriamas tam, kad kačiukai būtų socializuoti, naudotųsi kraiko dėžute, draskykle, valgytų įprastinį maistą ir t.t. (Iš daugintojų jūs gausite tik per anksti nuo mamos paimtą kačiuką, kurį paskui turėsite patys visko mokyti, čipuoti, kastruoti, skiepyti ir registruoti.)

Ir jei Jums vis dar atrodo, kad kaina už kačiuką iš veislyno yra per didelė, nepamirškite, kad veisėjai valstybei nuo pajamų sumoka mokesčius. O dirba mažiausiai pusė metų 24/7, kad Jus džiugintų jūsų naujas šeimos narys.

Ar turite kokių nors klausimų?

Susisiek su manimi!